SATMA Awards 2019: The Winners List

 SATMA Awards 2019: The Winners List

The latest South African Traditional Music Awards winners were announced at Mmabatho Convention Centre in North West on Saturday (September 28) night.

Artist including Lira and Soul Brothers performed at the event.

See the full list of SATMA Awards winners and nominees below!

BEST MALE ARTIST

Sagweba “uSagweba” – WINNER

Vusi Nova Manyan-nyan

Sjava Umqhele

BEST FEMALE ARTIST

MmaAusi “Tshimo Ea Tlholwa” – WINNER

Mhan Flo Hunguta ku vilela

Buselaphi Ungibulalisa Ngamazondo

BEST AFRO SOUL SONG

Vusi Nova As’phelelanga

Lady X Sana Lwami

Daniel Brothers Jolomba – WINNER

Afrosoul Inkomo Yami

BEST AFRICAN JAZZ SONG

Shantel Semenya Boya

Sibusiso Mash Mashiloane Closer to home

Ndivhuho NL Thungununu Nemulambo

BEST REGGAE ALBUM

Maqhawe Ngcobo Criminal

Gangalee Tribute to Winnie

Chomza Lerato Le Teng – WINNER

BEST PRAISE SINGER 

Robala Jaka Ngwana Mphosanduku II – WINNER

Ndebele Praise Singer David Leshomo

Molodi wa Setso Vol 4

BEST POET

Gubhela Buyela Kuwe – WINNER

Nox Gold Metaphors to the African Child

Jove Bari’amotswana Pelo

BEST INDIGENOUS COMEDIAN

Summary Tumi Stopnonsons – WINNER

BEST NEWCOMER ARTIST/GROUP

Mirriam Lekena Mdumiseni Ma’Afrika – WINNER

Ntsika I Write What I Dream

K.K Shirimani Mafanato

Qhabula Ezimayini

Mathubadihala Cultural Group

Mpatleleng Ngaka

TRADITIONAL DANCE GROUP

Vha Venda Cultural Group

Nomtiti 7 – WINNER

UniZulu Choir

Ipopeng Cultural Group Vol 1

BEST MBAQANGA ALBUM

Oswenka NjengoNongcebo

Ongcwesheza Abantu Besifazane – WINNER

Izihlobo Ihlupheko

BEST ACCAPELLA (ISICATHAMIYA) ALBUM

Young Singers Iphutha Lami – WINNER

Botshabelo Kilimanjaro Tshepo Yaka

Ndebele Brothers Mhlaba Ngenzeni

BEST CULTURAL ELECTRONIC MEDIA JOURNALIST

Zimkhita Macingwane – WINNER

SABC News

Lebogang Pebe

Modiri FM News

Fanney Tsimong

Doti Productions

BEST CULTURAL PRINT MEDIA JOURNALIST

Lulamile feni

Daily Dispatch

Mthobisi Sithole – WINNER

Ilanga Newspaper

Thabo Rantlha

Business Inc

BEST TRADITIONAL COMMUNITY RADIO DJ

Mthobeleni Qhingana (Tofolux)Elgin FM

Jikijwa Ngqushwa FM 99.50

Siyabonga Jinyose

UCRFM

Skhumba Esimnyama

Forte Community Radio

Ntando Kondo

Kumkani FM

Skhalo Mkhize

Dubane Fm

Siphosakhe Ingwenya Yamabhande

Inakekelo FM 87.6

Thapelino Medupe

Kopanong FM

Xolani Fezifiso (Okanina)

Newcastle Community Radio

Silulami Dumza Dumezweni – WINNER

Nkqubela FM

Philasande “Gwajo” Zungu

Zululand Fm

Kholiwe Maphumulo

Nqubeko Fm

Othusitse Lobelo

Modiri FM

Izivuthevuthe

Ukhahlamba FM

Daniel Nkosi

Barberton Community Radio

Modelikazi and Minenhle Ngubane

Siyathuthuka Fm

BEST DEPARTMENT OF ART & CULTURE

KWAZULU NATAL

LIMPOPO – WINNER

NORTHERN CAPE

FREE STATE

EASTERN CAPE

BEST SEPEDI ALBUM

Ipopeng Cultural Group Vol1 Ipopeng Cultural Group Vol1 – WINNER

Molopo Madika Senakangwedi

MaJoy Modidi Wa Matepe

BEST TSHIVENDA ALBUM

Vendaboy Poet Kule na Kale – WINNER

Sikheli Junior La Matshelo

Thifhelimbilu & Gazlam Rumba Boys Vol 6 Vha Lwela Zwisiwana

BEST XITSONGA ALBUM

MC Mabasa Na Shigombe Sisters No.2 Dokie ya Balaam

Buti na Buti Vana va Israel – WINNER

Deliver Makhubele Murhi no.10

BEST NDEBELE ALBUM

Sibalandeleni Phuma Langa Usikhayisele

Sikimani Bomma Ngumama Onjani – WINNER

Ngezekakaramba Amanzi

BEST SIXHOSA ALBUM

Vusi Nova Manyan-nyan

Sagweba uSagweba

Mduduzi Nyawose Unginguye – WINNER

BEST SETSWANA ALBUM

Ba Bina Tshwene Mogaka
Bajadi Culture Group Bajadi Culture Group
Tswelelang Cultural Group Motho Wame
Makopanela Pineng Bojale -WINNER
Ikageng Tlokwe Traditional Group Botshelo

BEST SISWATI ALBUM

Makhalisa Ushisa Bhe
Passion Master Litelaphi Lami – WINNER
Msa wa Lomshiyo Hhayi Egameni Lemadvodza

BEST INDIAN ALBUM

Flash Entertainers Flash 50 – WINNER
Maithili Shome Kandasamys -The Wedding

BEST SESOTHO ALBUM

Sethunya Sa Luma Mpharane No.6 Lele Chabetse
Linare Tsa Mafube no.6 Batlohelleng – WINNER
Kholumolumo Ea Leribe no.17 Litaba Tsa Mofu

BEST BOEREMUSIEK ALBUM

Hennie De Bruyn & Die Kitaarkerels 3 Ghitaar Jolyt
Die Ventertjies Vanaand Dans Ons Weer
Vatvas Dansorkes So Maak Ons – WINNER

BEST MASKANDI ALBUM

Osukasambe Osukasambe

uDlubheke Yadl’intshebe

Unjoko i-Divorce

Ocelazimnike Amagiya – WINNER

VENARCULAR HIP HOP SONG

Zakwe Sebentin

Sjava Umama

M.O.P Mbilu yanga – WINNER

BEST TRADITIONAL MUSIC RADIO PROGRAM OF THE YEAR

Timitsu-Ta-Xitsonga Munghana Lonene FM

Lwesuka Lutfuli Ligwalagwala FM

Lavuth’iBhayi Umhlobo Wenene FM

Tsa Borena Thobela FM

Siyatjhagala Ikwekwezi FM

Sgida Ngengoma TruFM

Re Mmoho Lesedi FM

Vastrap RSG SATMA358 Tsa Etsho Tsa Setswana Motsweding Fm

Sigiya Ngengoma Ukhozi FM SATMA361 û Kxam I’am (In the past) XK FM

Nambi ya DziNambi Phalaphala FM

BEST TRADITIONAL ARTIST OF THE YEAR

Joe Shirimani Ximbvurembvure

Vha Venda Cultural Group Sialala

Abafana bakaMgqumeni Bawucisha ngo-Paraffin

Tswelelang Cultural Group Motho Wame

Sikheli Junior La Matshelo

Vusi Nova Manyan-nyan

Flash Entertainers Flash 50

Sjava Umqhele

BEST TRADITIONAL RADIO PRESENTER OF THE YEAR

Monwabisi “Gudla” Bangi Umhlobo Wenene fm

Ntsoaki Motloung Lesedi FM

Willem Viljoen RSG

Sthembele Thomas (Mantofontofo) TruFM

Vusi Shabangu (Vum Vum) Ikwekwezi FM

Russel Kwinika Munghana Lonene FM

Matome “Lady M” Sekuba Thobela FM

Tom Perez Motsweding Fm

Riano Nduve XK FM

Zimdollar Biyela & Khathide Ngode Ukhozi FM

Magidzeludzakeni Ligwalagwala FM

Given “G Voice” Nekhumbe Phalaphala FM

Related post